A világ egyik leghíresebb festményét 1503-ban festette meg Leonardo da Vinci, és egy gazdag firenzei kereskedő felesége állhatott modellt, Lisa del Giocondo (1479-1542). Mire a festmény elkészült, már annyira megtetszett Leonardónak, hogy magával vitte Franciaországba.
Da Vinci halálakor I. Ferenc francia király vette meg, majd több mint száz évvel később XIV. Lajos vitte magával a versailles-i kastélyba. Később Napóleon hálószobáját díszítette, majd megtalálta a mai helyét, a Louvre kiállítótermét.
Egy másik elmélet szerint azonban a kép önarckép, Leonardo da Vinci női ruhában. Leonardo önmagáról készült rajzait és a Mona Lisát digitális elemzésnek vetették alá, és a kutatók azt állítják, megdöbbentő a hasonlóság. Az elméletet vitatók szerint csupán arról van szó, hogy a rajzokat és a festményt ugyanaz a személy, ugyanabban a stílusban alkotta.
A Mona Lisát Vincenzo Peruggia lopta el 1911. augusztus 21-én, ez volt talán a 20. század legnagyobb műkincslopása. Két év múlva Peruggia tárgyalásokat kezdett a firenzei Uffizi képtár igazgatójával, aki azonban a rendőrséghez fordult. A festményt az olasz állam 1914-ben visszaszolgáltatta a Louvre múzeumának. Peruggia hét év börtönbüntetést kapott.
Bendegúzt nem zavarta a tömeg, szorgalmasan fotózott és hallgatta az információkat. Sőt, tőle tudtam meg, hogy a festmény befejezetlen, mert da Vinci jobb karja egy esés miatt izomsorvadást szenvedett.