Samosir szigete tehát elég nagy, autóval, motorral javasolt bejárni, igaz, én a nehéz szumátrai terep ellenére inkább a kerékpárt választottam, bár az emelkedőkön tolni kellett, ám közben bőségesen volt idő az apró részletekre, jócskán akadt látni és fotózni való. Hajdanán a misszionáriusok csúnya véget értek ezekben a falvakban, kevésbé talányosan fogalmazva, megették őket, ettől most már nem kell félni, ilyen barátságosak, mint például ez az úr. Pedig éppen megismerkedésünk másnapján indult Jávára, munkát keresni, mert Jakartában valamivel könnyebb...
A hetvenötezer évvel ezelőtt kitörés ereje emberi ésszel felfoghatatlan. Nézem a tavat, Samosirt, és a sziget mögött még egyszer ilyen hatalmas a víztükör. A kitörés hetvenötezer évvel ezelőtt volt, de a tudósok szerint az utóbbi huszonötmillió év legnagyobbja volt e kék bolygón.
Állat- és növényfajok tökéletes kipusztulásához vezetett, egy újabb elmélet szerint a kitörés okozta vulkanikus telek néhány ezer főre csökkentették az akkor élt emberek számát. A szupervulkán miatt az elmélet szerint az emberiség genetikai változatossága sokkal szegényebb, mint a hasonló korú törzsfejlődésen átment más fajoké.
Szumátra fővárosából, Indonézia negyedik legnagyobb városából, Medánból hat órás buszút vezet a Lake Tobához. Medán új, pöpec nemzetközi repülőterét 2013 júliusában adták át, sok helyen még kint volt a tábla, hogy folynak a munkálatok.
A szumátrai forgalmat, a szumátrai közlekedést európai ésszel nem lehet elképzelni. A kétsávos úton négy sávban haladnak a járművek, az út mellett a földön, mindkét oldalon, a villanyoszlopok és a kalyibák között ötödik és hatodik sávként a motorosok. Száznyolcvankét esetet számoltam meg, amikor teljes gázzal robogtunk a szemközti sávból felénk szintén teljes gázzal robogó kamionnal, teherautóval szemben. Két teherautó Szumátrán igen szűk helyen el tud férni egymás mellett, megoldják. Teljes erővel a fékre lépnek, a kormányt elrántják, legfeljebb az árokba kötnek ki. Ezzel a nagyszerű busszal művelték mindezt a remek sofőrök.
A hetvenötezer évvel ezelőtt történt kitörés több milliárd tonna kénsavat lövellt a levegőbe, ennek hatása is elképzelhető. Abban is egyetértenek a tudósok, hogy az aszteroidák esetleges becsapódásának lehetősége mellett a Földre a szupervulkánok jelentik a legnagyobb veszélyt. Lehet száz éven belül, lehet ötezer év múlva, de jönni fog valami – így nyugtatnak bennünket a hozzáértők. Ennek fényében a következő képeket kis nyugtalansággal figyelhetjük, a Toba-tó ugyanis egy törésvonalon fekszik, amely Szumátra közepén fut végig. Ezen a vidéken bármikor kitörhet egy újabb hatalmas vulkán.